Církev bratrská Zlín  Články  Marnatosnaha - Profil kapely

Marnatosnaha - Profil kapely

Datum publikace: 22. listopadu 2011

V roce 1993 začala naše kapela (tehdy ještě s názvem kapela Církve bratrské ve Zlíně) občas vystupovat a doprovázet společný zpěv v nedělních shromážděních. Vznikla spojením dvojice Jana Šimková (Pekařová) a Petr Mašláň a trojice Daniel Škrobák, Zlatka Pelikánová a Peter Pelikán.

V této sestavě jsme hráli (s občasnými hosty při natáčení) až do roku 2001, kdy se kapelník Daniel Škobák s rodinou odstěhoval za prací do Kopřivnice. Kapela chvíli tápala, chvíli jsme uvažovali i o ukončení činnosti. Nakonec jsme dostali impulz od sboru: někteří bratři a sestry se složili na nový nástroj - africký buben, na který Zlatku naučil hrát bubeník Tomáš Rohleder (kapela Kacu! a ex Maraca).

V roce 2002 se přistěhovali do Zlína manželé Lisí a Michal se začal učit na baskytaru. To byl druhý impulz k pokračování.

V roce 2005 přišla do kapely mladičká Adel Gardavská, která svou dovednou hrou na zobcové flétny zvuk kapely výrazně obohatila... což kapela s radostí využila pro "historický repertoár", který jsme následně začali zkoušet.

V roce 2006 převzal rytmiku zkušený bubeník Radim Zemlák (ex Pass a Dřevěna struna). Díky tomu se mohla Zlatka pohodlněji věnovat zpěvu. V roce 2007 sestavu doplnila Jani Kopová o sborové vokály, nahradila tím Soňku Štětkářovou, která s námi zpívala v letech 2004 až 2007, než odešla na mateřskou dovolenou. Soňčin podíl určitě nebyl malý, natočila s námi třetí CD "v čajovně byla" a odzpívala velké křesťanské akce jako Přihořívá 2005 a Pro Christ 2006.

V roce 2011 jsme natočili CD "Z každého rožku trošku" a některé písně z něj se objevili nejen ve vysílání Proglasu, ale i ve veřejnoprávních médiích ČRO Dvojka, Vltava.

Od roku 2013 si nši kapelu občas zvou i pořadatelé mimo křesťanskou půdu a tak naše písně zněly i na školách historických tanců, historických festivalech v čechách i na slovensku, nebo jsme byli pozváni i na multižánrový festival Otevřeno Jimramov a pod.

Těsně před koncem roku 2015 vyšlo zatím naše poslední CD Doneděle. Některé písně se z něj objevují v playlistech rádia Proglas a jedna zazněla i na veřejnoprávní stanici Vltava Českého rozhlasu.

Rok 2015 odstartoval malé změny v sestavě kapely. Odešla zpěvačka Jana Kopová (při nedělních shromážděních s námi ale ráda zazpívá) a na jaře v roku 2016 přišla vypomoct Eva Polednová, jako záskok za v zahraničí studující Ády Gardavskou. V současné době je již pevným členem kapely! V polovině roku 2016 redukoval svoji účatst v kapele i zakládající člen Petr Mašláň, ale tak, jako Jani Kopová při nedělních shromážděních vypomůže zpěvem. Na druhou stranu v roce 2015 přišel do kapely na trvalý úvazek i Radek Pelikán, který obohatil zvuk kapely hlavně o klarinet a nejnověji i o ukulele, cistru, rytmické nástroje a v plánu je snad kytara. Od poloviny roku 2017 máme nový nástroj - cistru, která ještě víc podpoří "historickou složku" naši kapely, zkušený výrobce historických nástrojů Zdeněk Seidl nám vyrobil krásnou cistru.

Rok 2017 taky nezůstal bez personálních změn. Po dvanácti letech odchází Adél Gardavská, která dokončila všechna svá studia a našla své zakotvení i životní dráhu mimo ČR. Budeme na ni myslet ať ji Pán Bůh provází v jejím životě. Jako kapela děkujeme za léta společného hraní v nedělních shromážděních i na koncertních výjezdech v Čechách a na Slovensku.

Do roku 2018 jsme vstoupili se sedmičlennou sestavou (dá-li Bůh, stabilizovanou) a těšíme se na setkávání s vámi ať už při společném zpěvu v nedělních shromážděních nebo na externích vystoupeních. Tak nakonec sestava se začátkem roku mírně zredukovala a to o Zlatku, která letos náročněji bojuje s astmatem. Prosíme o modlitby.

Začátkem července 2018 kvůli osobním problémům ukončili činnost v kapele Eva Polednová a Peter Pelikán. Kapela zrušila většinu naplánovaných koncertů.
Vzniklá situace mne hluboce mrzí a všem zůčastněným se velmi omlouvám. Peter Pelikán

Marnatosnaha - poslední a v současné době nefunkční koncertní sestava
Jana Šimková - zpěv, flétny příčné a zobcové
Eva Polednová - zpěv, flétny zobcové, irské, šalmaj
Zlatka Pelikánová - zpěv, perkuse (od jara 2018 bohužel nemoc)
Michal Lisý - baskytara
Radek Pelikán - klarinet, ukulele, cistra, perkuse, kytara

Radim Zemlák - djembe, darboka, perkuse
Peter Pelikán - kytary

V nedělních shromážděních se k nám připojují:
Jana Kopová - zpěv
Petr Mašláň - zpěv

Nepostradatelnou podporou při výjezdech kapely jsou:
Radim Šimek a Jirka Ešner - kteří zajišťují řidičské služby, sestavení a složení aparátu, zvučení a v neposlední řadě náročné sestavení historického stanu a nábytku... Děkujeme

Online shop a stream
Naše album z roku 2011 (Z každého rožku, trošku) lze najít už jen digitálně.
Album si lze koupit jak v online shopech jako (Supraphonline, Bontonline, iTunes.com, Amazon,...), nebo poslouchat prostředníctvím stremovacích serverů jako, Deezer, Spotify,... Stačí do vyhledávání zadat marnatosnaha...:-)
Od října 2016 je v digitálním prodeji a poslechu i poslední album Doneděle.

Nový web kapely
Marnatosnaha

Koncerty kapely, mimo pravidelných doprovodů společného zpěvu ve shromážděních, lze najít na portálu bandzone.cz

Za kapelu PetrP

Interní kapelový kalendář:
 

MTS_Bachurek 

Koncertní sestava od léta 2017 (foto: Dominik Bachůrek)

MTS_plna-sestava 

Marnatosnaha & technické složky...:-)

 

Kapela_Jimramov_660

Otevřeno Jimramov (2016) - vyjímečná (a již neexistující) devítičlenná sestava


MTS_VirFortis_Ovocinari

Závěr farmařských trhů (Skalica 2018) - Ovocinári, soubory Vir Fortis (Zvolen & Luhačovice) a MTS