Církev bratrská Zlín  Články  Recenze na CD "Doneděle"

Recenze na CD "Doneděle"

Datum publikace: 24. února 2016

Ještě než CD Doneděle dorazilo z lisovny, vyžádal si Dan Matulík (recenzent hudebních novinek v kultúrním sloupku časopisu Brána), zvukové stopy naši nové nahrávky, na základě kterých napsal recenzi, kterou nyní zveřejňujeme.

 

Interpret: Marnatosnaha
Album: Doneděle
Styl: Folk
Stopáž: 46:11
Vydavatel: vlastní náklad

Marnatosnaha – kapela Církve bratrské Zlín. Tak to stojí v bookletu. Ve skutečnosti ale dala skupina kvalitou své nejnovější nahrávky jasně najevo, že kategorii „křesťanská kapela“ vysoce převyšuje. Doneděle je totiž vynikající folková deska.

Autorská zhudebnění českých překladů francouzských básníků, latinsky zpívané písně z doby předrenesanční, ale i česky otextované balkánské nápěvy. Toto stylové rozpětí sjednocuje aranžérské a zvukové uchopení. Výsledkem je velmi živá, syrová nahrávka, zároveň však plná krásných vícehlasů a melodických motivů. Výrazná rytmika táhne kapelu dopředu a se samozřejmou lehkostí počítá do sedmi i do jedenácti dob. Současně vytváří další charakteristický prvek alba – první těžká je u Marnatosnaha opravdu těžká.

V některých momentech přísná preciznost trochu přidusí hudbu. Občas sdělení textu překryje snaha o dokonalou intonaci. Nahrávce tak chybí trochu přirozeného sebevědomí, které by muzikantům dovolilo uvědomit si, jak dobří už teď jsou, a dostat do hudby více energie a uvolněnosti. To ale hovoříme o drobnostech.

Doneděle je skutečně okouzlující deska plná skvělé hudby (Na kamenných stezkách, Oj ti momče, Večer nebo Jarba Mare Jarba)! Marnatosnaha už nemůžeme brát jen jako výbornou křesťanskou kapelu, ale zkrátka jako výbornou kapelu.

Autor recenze: Dan Matulík (časopis Brána - únor 2016)